2004. aastal sõlmis Keskerakond koostöölepingu Vene Föderatsiooni võimuparteiga Ühtne Venemaa. 21. oktoobril edastas Keskerakonna esimees Edgar Savisaar Eestimaa Rahvaliidu juhatusele ettepaneku alustada ametlikke kõnelusi Rahvaliidu liitumiseks Keskerakonnaga. Muuhulgas seisab avalduses, et "Eestimaa Rahvaliidu liikmeskond on oodatud seda (kõnelema kuuldaval häälel) tegema edaspidi Eesti Keskerakonna lipu alt, sest lõpuks pole ju nii oluline, mis värvi kass on - peaasi, et hiiri püüab". Olen arvamusel, et kassi värvus on poliitikas siiski oluline, ning soovin moodustada Rahvaliidu poliitikutest delegatsiooni, kes kohtuks Edgar Savisaare ja teiste lepingu sõlmimisega seotud Keskerakonna poliitikutega, et saada vastused lepingu sõlmimise tagamaade, põhjuste ja ajendite kohta.
Keskerakonna infojuht Toomas Raag on teatanud meediakanalitele, et erinevalt minu väidetust, pole keskpartei ja Ühtse Venemaa lepe kunagi olnud salajane, ning vahetult pärast selle sõlmimist pandi leppe tekst üles ka erakonna kodulehele.
Loomulikult oleks ka lepingu tekstiga tutvumine rahvaliitlastele huvipakkuv ning härra Toomas Raag võiks ühtlasi viidata, kust täpselt Keskerakonna kodulehel on lepingu tekst praegu leitav. Samas, selliste lepingute tekst on sageli üldsõnaline, kuid eelkõige on oluline teada saada, millised on lepingu sõlmimise tagamaad ja käik, põhjused ning ajendid. Olen ka huvitatud, kuidas on saavutatud lepingus täidetud eesmärgid. Kui näiteks Sotsiaaldemokraatliku erakonna juhid võivad lepingu vastu huvi mitte tunda, väites, et see on Keskerakonna siseasi, siis rahvaliitlasi on kutsutud Keskerakonnaga ühinema, mis tähendab ühtlasi, et peame ühinema ka lepinguga Ühtse Venemaaga.
Olen valmis moodustama esinduse Rahvaliidu poliitikutest, kes kohtuks Edagar Savisaare ja leppe sõlmimisega seotud Keskerakonna poliitikutega, et saada muuhulgas vastused alltoodud küsimustele:
1. Kuidas ja kelle initsiatiivil leping sündis? Sealhulgas, kellega ja millal võeti ühendust?
2. Millised olid Ühtse Venemaa esitatud põhjused lepingu sõlmimiseks ja huvi Keskerakonna ning Eesti vastu?
3. Kui leping puudutab koostööd hariduse, kultuuri ja majanduse valdkonnas, siis millised on olnud peamised edusammud, mida lepinguga sätestatud koostöös on saavutatud? Kas lepingu sõlmimine on näiteks kaasa aidanud Eesti maaelu arengule või põllumajandustoodete ekspordile?
4. Üks lepingu sõlmijaid, Mailis Reps, on öelnud, et lepingu kohaselt moodustatakse erakondadevahelised komisjonid, kuhu kuuluvad erakondade esindajad, teadlased ja ettevõtjad. Millised komisjonid on moodustatud, kus ja millal on need kohtunud? Millised Keskerakonna ja Ühtse Venemaa poliitikud ning Eesti ja Vene Föderatsiooni ettevõtjad kuuluvad nendesse komisjonidesse?
5. Miks on lepingu teksti vaatamata sellele, et see on „täiesti avalik“, siiski avalikkuse eest kiivalt varjatud?
1 kommentaar:
Kui Rahvaliit ühineb Keskerakonnaga, siis meie kandi rahvas lõpetab teie toetamise. Olen olnud truu Rahvaliidule ja viimastel valimistel käisin valisin Jaan Urbi aga Keskerakonna poolt ei hääleta kunagi.
Postita kommentaar