neljapäev, 11. detsember 2008

Keda saata Euroopasse Eestit esindama?

Saabuval kuumal poliitikasuvel seisavad ees Euroopa Parlamendi valimised. Tekib õigustatud küsimus, keda ikkagi saata Brüsseli koridoridesse, et tõestaksime end tubli ja toimeka euroopaliku väikeriigina, kuid suudaksime vajadusel seista ka endi rahvuslike huvide eest ning taotleda vastuolulistes küsimustes häid kompromisse?

Kuigi Brüssel või Strasbourg tunduvad esmapilgul asuvat kaugel, menetlevad Euroopa Liidu seaduseveskid igal aastal tuhandeid õigusaktide eelnõusid, mis mõjutavad inimeste elu ühtviisi nii Soome lahe äärses Vaivara vallas kui ka Atlandi ookeani kaldal Lissabonis. Meie õpipoisiaastad Euroopa Liidus, mil võisime jälgida, kuidas vanad liikmesriigid Brüsseli ja Strasbourgi koridorides poliitikat teevad, hakkavad läbi saama. Nüüd peame õppima Euroopa Liidus täieõigusliku liikmena toimima ning end meile olulistes küsimustes kehtestama.

Rahvaluuleteadlane Oskar Loorits kirjutas, et meie algupärased elu- ja kultuuriideaalid ei ole võrsunud niivõrd riigi ega ühiskonna, kuivõrd hoopis kodu ja perekonna baasilt. Sellest mõttest kantuna peaksid meid Euroopa Parlamendis, mis on vastukaaluks Euroopa Komisjoni ekspertsusele ainulaadne Euroopa Liidu liikmesriikide kodanike esindajate kogu, esindama just need inimesed, kes mõistavad Eesti inimeste tegelikke muresid ja rõõme just seal, kus need kõige vahetumal kujul ilmnevad - külas, vallas, linnas. Kõige isiklikumat laadi valitsusvastutuse, vastutuse kohaliku elu korraldamise eest, on Eesti inimesed usaldanud aga Rahvaliidu kätesse.

Euroopa Parlament on ainus ideoloogiline ja otsevalitav Euroopa Liidu istitutsioon. Kuigi parlamendi roll õigusloomes on eelkõige konsulteeriv ja nõuandev, on seoses kaasotsustusmenetluse osakaalu suurenemisega kasvamas ka parlamendi mõjujõud. Nice’i lepingu järel on vaid ca 10% aluslepingute valdkondi, kus parlament ei osale otsuste kujundamise protsessis, Lissaboni lepingu jõustumisel aga laienevad parlamendi võimupiirid veelgi. Seega, teeme tegelikult eurovalimistel otsuseid, mis mõjutavad Eesti kohalikku elu! Euroopa Parlament ei ole enam ammu poliitilisele pensionile mineku koht. See on koht, kus saab ja tuleb teha tööd. Eesti võiks siin üllatada kogu Vana Euroopat, saates europarlamenti noored, haritud ja teotahtelised inimesed, kes valdavad keeli, suudavad ja tahavad Brüsseli koridorides tööd teha ning oskavad vajalikke suhteid luua. Ühtlasi oleks see ka Rahvaliidu ainus võimalus Euroopa Parlamendi valimistel edukas olla, eristudes selgelt kõigist teistest erakondadest. Ja erakond, kes on edukas europarlamendi valimistel, on seda ka vahetult järgnevatel kohalikel valimistel.

Kommentaare ei ole: